Poezi Per Greket


o bo bo c'qenkan greke
kujdes njerez mos ju kapin
se pastaj te rruajne ******
-ra nje shi e vendin lau
c'pati greku qe na shau?!...
kerkon te na uli pjacen
Grek,o Grek te dhjefsha rracen!...
-mu tek kryqi kur u lute
pandehe se na e fute
o haleja e halese
i paturp e i pabese.
-ca ushtare kur po kendonin
ne orgazem po kalonin
kur shanin turq e shiptare
s'di pse ndiheshin krenare

-dhe i donit zorret tona
per oshkure e per pantallona
pse keshtu o cipeplasur
shume urrejtje paske pasur?!...
-me ngadale e me avash
sa te behet keci dash
je i lutur te na hash
cfare prodhon zorra e trashe!...
-o surrati me mballoma
nuk i nxjerr dot zorret tona
ndaj rri urte ne ate prak
se ka bere Cecua bicak
-po neve jemi ktu
me te vjeter dhe nga ju
dhe se cajme ****** hic
kur na shan nje palo p...

-Grek o grek o kryehorr
e ndjen veten superior
ke harruar historine
Vangjel Zhapen dhe Aline!...
-kishte Zhapa ne oborr
njemije greker sherbetore
kish Aliu ne Janine
fronin dhe Vasiliqine
-kapedanet shqiptare
me flori dyfeket lare
vec me kenget e dyfekut
pavaresine i sollen grekut!...
-lih or lih duke kenduar
po historia eshte shkruar
vule e bardhe mbi te zeze
qe nga Vjosa ne Preveze

-se neve jemi ketu
me te vjeter dhe nga ju
ndaj mos lihni,hingellini
se ca borxhe na i kini

-historia e vertete
s'eshte vetem dhjetet vjete
qe erdhem aty tek ju
se ca halle kish ketu!...
-po hallet tona do treten
vec kujtimet do te mbeten
po dhe ne ,o grek,dikur
te dhame buke ,te dhame grure!

-ndryshe flet e ndryshe ben
Kali i Trojes u be Qen
Qen-zagar,perjashta dhembet
te ha e te nduk nga kembet
-vete na ngave,nuk te ngame
pisllekun te gjithe e pame
te pergjigjem o Andard
me monedhe te barabarte...
-provoje more hale
dac me turkun,dac me ne
provoje o putane
te lesh breket kesaj ane!
-para se te nisim grushtin
mos harroni 2Gushtin
hengret hu e prape s'u ngopet
perpara ju vume si lopet!


-ne vertete jemi te ngurte
po nuk jemi aq te urte
dime te shajme o mavije
edhe me liber shtepie
-morali yt smund te ngjallet
kur me kenge Andardi tallet
me turkun e Shqiperine
qe te mundin me peshtyme
-se ne jemi te sprovuar
historia na ka shkruar
kur skishim buke mor ***
hanim zjarr edhe barut!...
-na ngave ndaj dhe te ngame
keshtu ditem,keshtu thame
grek-ushtar kokegorice
ec na puth ne prapanice!...

-grek-ushtari kokethumbi
fjala vret me keq se plumbi
serish reston do ta marresh
po kjo s'eshte pune ushtaresh
-c'jane ata qe shkojne larte
obobo qenkan andarte
i jane sulur shqiptarit
qe t'i hane majen e .....

Arben Duka
capten or majmun
sikur te kishe bese me shume
do ishe djale i mire
por ti na dole byth***
sikur te ishe pakez burre
shqiperine sdo e haroje kurre
na vjen keq se flet dhe shqip
skemi cbejme,ke greku je shit
nuk po te shaj nga robt e shpis
se ashtu jane rregullat e burrnis
po nje te shame do ta qes
je LEGEN dhe i PABESE

JLuTeM BeJeNShaRe!

Bookmark and Share

Shkruani Dhe Ju Nje Poezi Per Kta Lapera!!

No comments found.

Search site

WwW.ToPoJaN1.WeBnoDe.CoM Me Ne NuK JeNi VeTeM.. PuNuaR nGa BLeRo.!

Bookmark and Share

| ToPoJaNi | Blero | KuKeSi | Dashuria! | Poezi Per Gurbetin! | PoeZi Te Ndryshme! | Poezi Per Vitet Shkollore! | Xhelozia | PoeZi Per Qytetet e Shqiperis | Alfabeti i Dashuris | Akrepat e Ores | C'far Duan Femrat? | Thenie Dashurie | Poezi Kushtuar 1 Tradhtares! | Poezi Per Nenen | Muzik | Poezi per Greket | Poezi Per Deputetet | Poezi Me T'futme | Havzi Nela