Për Shqipërin!

Për Shqipërin!

 

Ne Shqipëri u rrita N'atë vend si drita


Ajo me hapi sytë Ajo më ka dhënë drite


Me lindi, me rriti Me qau e qeshi


Me mesoi e tregoi Gjithmonë me ndihmoi


Papritur ngadalë Gjithçka qe ish e bardhe


Ku vajti ?, ku shkoi? Pse na hidheroi


E ndoqem ne vete E bëtë te shkrete


Është e vërtetë Betohem për jetë


Ndoqem bardhesine Sollem erresine


Harruam historinë Edhe lashtesine


U vrame e u preme Gjakun e ndamë


Nderin e harruam Besën e lame


Turpin e zi E futem ne Shqipëri


Turp te na vi O Shqiptari!


Shqiperis ju largova Valle si e harrova


U ngrita dhe ika Shkeputja afroi


Vuajtja me largoi Trishtimi me trishtoi


Deshira me shtyu Greqia me perpiu


Paraja dhe zilia Ato qe te dyja


Me ndane me vellane Dhe me babane


Me nënën me vonë Me motren pergjithmone


Me shoket e shkrete Me ndane për jetë


Me iku rinia Me plaku vetmia


Valle c'po ndodh me mua Të flas me nuk dua


Të harroj un dua Harresa harroi mua


Kosova ne veri Shqiponje e plagosur


Gjaku I rrodhi Dhe s'kishte te sosur


E vrane, e prene Shqipen e shkrete


Meshire nuk patën Ta linin ne jetë


U ngrit vet Shqiponja Me nuk duroi


Fluturoi e sulmoi Lirine e fitoi


Ndihmuan dhe te tjerë Nga një tjetër dere


Ta mbajmë mend Kush qe ai vend?


Ti hapim ne sytë Andej nga vjen drite


E fitoi me gjak Dhe nuk ishte pak


Enver o Enver! Ai bëri sa mundi


Nga fundi s'kuptoi Dhe na vetmoi


Të kujtojmë c'ka ndodhi Të mos përsëritet


Gabimet nuk falen Kuptohen dhe ndalen


Ndalen pa pikuar Atje te burimi


Burimi duhet gjete Atje është shpëtimi


Ta gjejmë siç e gjeti Gjergj Kastrioti


Ai ishte trimi Edhe patrioti


Shumë shqipetare te tjerë Burimin e gjene


Luftuan me pushke Luftuan me penë


Luftuan e dhanë Për Shqipëri


Ne je shqiptar Lufto edhe ti


Burimi I mirë Duhete gjete


Ta kërkojmë te gjithë Ashtu siç dim vete


Buron atje Mes malesh me bore


Është ne Shqipëri E kemi ne dorë


Nuk është ne Greqi As Itali


Është ne Krujë Është ne Shqipëri


Është Atje Është I varrosur


Ngrihu o Gjergj Duhete'sh'groposur


O Zot te lutem Ndihmo këtë toke


Jemi Shqipetare Nuk kemi me lote


Na shteruan lotet Nuk ka me kuptim


Europa veshtron Kerkon bashkim


Bashkimi I Shqipërisë Fillon ne Shqipëri


Fillon ai tek unë Fillon ai tek ti


Bashkimi I shqipetareve Është Amanet


Nga Gjergj Kastrioti Kur ishte ne Jete


Bashkohuni o shqipetare Behuni ju bashke


Siç kemi jetuar Ne kohën e lashtë


Jemi Ilire Jemi Albani


Jemi Kosovë Jemi Shqipëri


Jemi Ilirian Se harron Toka


Jemi Shqipetare E di gjithë Bota


Kjo vjershe, këto vargje Këtu nuk kan mbaruar


Kjo vjershe, këto vargje Jetojne duke shkruar


Do shkruhen nga unë Do shkruhen nga ti


Shkruaj o Shqipetar Për Shqipëri


Shkruaj dhe ti Ashtu siç di vete


Shkruaj o shqiptar Ne je I vërtetë


Mere guximin Shkruaj me lote


Shkruaj me shpirt Shkruaj me dorë


Shkruaj për Shqipërinë Shkruaj Historinë


Shkruaj te mirat Edhe bardhesine


Historia jonë Me kryet e saj lartë


Ta shkruajm ne leter Ta shkruajm ne karte


Shkruaj për shqiperine Edhe Shqiptarine


Këto vargje Kurrë nuk shterojne


Ne vdeksha unë Le të vazhdojnë


Të shkruaj, mendoj Deshiren un dua


Nuk ndalem dot E kame ne sua


E kam te ngulitur E kam te skalitur


Jeton brenda meje Nuk ka për te ikur


Do shkruaj për gjuhën Dhe Historinë


Do shkruaj për Artin Për Letersine


Po shkruaj unë Shqip Ne këtë leter


Është Gjuha Jone Dhe e askujt tjetër


S'është Latinish Nuk është Greqisht


Është Gjuha Shqipe Është Ilirisht


Është Histori Është e vërtetë


Është e gjallë Është ne jetë


Ngado qe te vete Ngado qe te shkoj


Më duhet te shkruaj Më duhet te shikoj


Të shkruaj Historinë Më duhet te vazhdoj


Turqia mizore Na vrau, na preu


Na ndryshoi Fene Shpirtin dot s'na ktheu


Jemi shqipetare Jemi bij Shqiponje


Jemi Iliriane Jemi djem Kosovë


Jemi Arnaute E ke then ti vete


Mos na prek me dorë Le Shqiperin te qete


Greqia e lashtë I vjen anes rrotull


Është dhelper dinake Është atje ne strofull


Epirin e lashtë Edhe Camerine


Të gjith bashke jetonim Kishim ne shtepine


Është dhe Serbia Nuk di shumë për te


Shkruaj o Kosovë Ti e njeh atë


Është po ashtu Edhe Maqedonia


Brenda nëpër te Lulezon Shqipëria


Janë komshijte tanë Veç një are na ndan


Duhet te gjejmë gjuhën Lufta sjell veç luftën


Të mesojme te rrojme Bashke te jetojme


Të ndertojme Ballkanin Shtepine dhe vatanin


Amerika e largët Emigrante kërkon


Shpirtin na trazon Syte na I loton


Nuk është dhe Shqiperie S'është dhe Ilirie


Është dhe Amerikë Është dhe Gjermanie


Qajne nenat e mjera Shpirti qan me lot


Djemte po I ikin Dhe nuk kthehen dot


Qajne ne Shqipëri Presin ne vetmi


Keq nuk po të vjen O gurbet I zi


Jetoni o shqipetare O njerëz te pa mposhtur


Punoni e fitoni Nenat mos harroni


Mos qani o nëna Djemte nuk ju harrojnë


Punojne e jetojne Bashke me ju vajtojne


O vëllezër o shqipetare Valle a me degjoni


Do bertas me fort Mos te me harroni


Ju o shqipetare Rrugeve te Europes


Ju kërkon Shqipëria Gjaku, Dashuria


Atje është Liria Edhe pasuria


Shqipetaret e tjerë Qe kaq larg ju jeni


Shumë ne Amerikë Ca s'dini nga veni


Nuk jan dokumenta Jan loj llotarie


Nuk lozet Historia Është gjak Shqipëria


Ti o Art Shqipetar Ku ke vajt dhe futur


Ngriji kryet lart Mos rri I keputur


O Humor Shqipetar Preke dhe ti dritën


Me Jovan Bregun Edhe Teto Riten


"Nuk jam njeri unë qe merrem me llafe"


Merrem me vepra merrem me fakte


"Magazina" ime është Shqipëria


Është Atdheu im është Dashuria


Nuk është Hollywood Është Humor Shqiperie


Ai na bën te qeshim Ashtu siç na ka hije


Me Koco Devolen Dhe Cekja ne Liste


Parodistet e Vlorës Harrova gabimisht


Humori Shkodran Dhe ju artiste te tjerë


E dini vete kush jeni Me ju qesh nga here


O Humor Shqipetar Dhe ti I Kosoves


Ngrini kryet lart Mos rrini te keputur


Bashkohuni bashke Të qeshim te lumtur


Ti Muzikë Shqipetare Lahuta e Malesise


Ti o Kenge Shqipetare Shpirti I Laberise


Është kenge për se gjalli Kendon Laberia


Kendon shpirti I Labit Dridhet, qan femija


Jan Kenge Shqipetare Kendohen dhe të reja


Nuk rrim dot pa to Nga vallja, nga hareja


Të dëgjohet Shqipja Zeri te bucasi


Vallja le të hidhet Toka le të dridhet


Kendoni edhe ju O vajzat simpatike


Kendoni bukurine Me kenge romantike


Të kendojme te gjithë Nga jemi nga s'jemi


Të degjoje Shqipëria Kengen Dashuria


Të gjitha me radhe Unë qe përmenda


Është Shpirti I Shqiptarit Qe levon perbrenda


Dua un të flas O Zot s'ndalem dot


Po qaj e po shkruaj Jam ne dhe të huaj


Nuk flasë me shqipetare Punoj me te tjerë


Me shohin, me veshtrojne Dot nuk me kuptojnë


Nuk jan gjak Shqiperie Jan këtu te lere


Janë Amerikane Janë si dinë vete


Gjuha me trazohet Shpirti turbullohet


Gjuhe tjetër flas Shqipja tërheq pas


Do te mbijetoje Jeten te ma shtoje


Është gjuhe e rrallë E them me shum bindje


Ne shpirtin e saj Kan kaluar dhimbje


Nuk është gjuhe, është lufte Ajo lufton me penë


Lufton për Shqipërinë Atje ka folene


Ti o Shtet Shqipetar A po me lexon


Ato qe po shkruaj A po I kupton


O Shtet Shqipetar, te lutem! Ndihmo Shqipërinë


Ne Zot ju besoni Bekimin kerkoni


Nuk është dhe I huaj Është balta juaj


Vetë ne ju jeni Ju kemi te na ndrini


Kujdes kur veproni Gjakrat mos trazoni


Shpetim nga tranzicioni Mallkuar korrupsioni


Forca policia Pranga dhe qelia


Prove dhe me te bute Behen dhe gabime


Me vonë e kuptojme Dot nuk e ndryshojmë


Ndaloni hajdutin Burgosni tradhetarin


Denoni armikun Vdekje gjakatarit


Ti o Shtet Shqipetar A po me degjon


Fjala qe po shkruhet Përgjigje kërkon


Poshte prostitucioni Droga, heroina


Rinia Shqipetare Larg nga gremina


Syte nga politika Nga Bota dhe Europa


Gjerat kanë ndryshuar Shumë jan sterholluar


Armet nukleare Nuk duhen harruar


Zerin tuaj ngrini Të na dëgjoj Bota


Jemi Shqipetare Flasim nga Europa


Unitet tregetia Arsimi, Ekonomia


Transporti, dogana Leku dhe Euroja


Dollari dhe nafta Turizmi, biznesi


Unitet kërkojnë Shqipëria te eci


Unitetin NE Shqipërisë tja forcojmë


Të bashkuar NE Shqipërinë ta ndertojme


Do shkruaj fjalët Do shkruaj me penë


E bëj këtë Për Memedhene


Nuk shkruaj luftoj Me shpirtin sakatosur


Lufto o Shqipetar Lufto dhe I plagosur


Do shkruaj unë fjalët Qe nuk kanë te sosur


Gurbeti mua shpirtin Sec ma ka vrerosur


Është mendimi im E shkruaj ne leter


Jam Ilirian Nuk behem dot tjetër


Nuk jam Grek unë Nuk jam Italian


Nuk jam unë Gjerman Nuk jam American


Kemi gjakun tonë Nuk duam ne tjetër


Gjaku Ilirian S'trazohet me tjetër


Kujdes globalizimin Unitet me Kombin


Unitet me Gjakun Unitet me Zotin


Unitet Shqipëria Kisha dhe Xhamia


Feja e Shqipetarit Është Shqiptaria


Vetëm një është Zoti Një është Perendia


Dy kush e ka bërë E bëri dy Turqia


Beso o shqiptar Ndihmon Perendia


Beso ne besim Besonte Skenderbeu


Feja e Shqipetarit Është Memedheu


Unitet Besimi Unitet me Zotin


Unitet Shqipetaret Unitet me Kombin


Kjo vjershe këtu Akoma s'ka mbaruar


Do shkruhet gjithë jetën Ka për te jetuar


Nuk shterojne fjalët Lotet po lotojne


Është Gjaku I Shqiponjes


Mbi leter po pikojne

 

Search site

WwW.ToPoJaN1.WeBnoDe.CoM Me Ne NuK JeNi VeTeM.. PuNuaR nGa BLeRo.!

Bookmark and Share

| ToPoJaNi | Blero | KuKeSi | Dashuria! | Poezi Per Gurbetin! | PoeZi Te Ndryshme! | Poezi Per Vitet Shkollore! | Xhelozia | PoeZi Per Qytetet e Shqiperis | Alfabeti i Dashuris | Akrepat e Ores | C'far Duan Femrat? | Thenie Dashurie | Poezi Kushtuar 1 Tradhtares! | Poezi Per Nenen | Muzik | Poezi per Greket | Poezi Per Deputetet | Poezi Me T'futme | Havzi Nela