PoeZi PeR GuRbeTiN

KuR u NiSa PeR GuRBeT.!

Ishte natë Korriku që s'harrohet përjetë,
kur unë e vendosa të ikja në kurbetë!
I rëndë qe ky vendim, për prindërit e mi,
si thikë më ranë në zemër, lotët e tyre në sy!

Nëna qante e nuk besonte,
babai këmbëngulte e nuk pranonte!
Kur i'u dhashë lajmin e shkretë,
që unë po nisesha për në kurbetë!

Buza më dridhej e zëri më mbytej,
shpirti në pafundësitë e hidhërimit zhytej!
Prindërit e trishtuar, pa reshtur lotonin,
dhe kurbetin e zi, pa pushim e mallkonin!

Mos shko o bir në kurbetë; më thanë,
se kjo rrugë e largët, neve vaç na ndanë!
Qëndro këtu me ne, nuk duam pasuri,
se pasuria jonë, o bir je vetëm ti!

Të kemi djalë të vetëm, më thanë me gjysëm zëri,
ti për ne je drita e syve, pa ty na mbulon terri!
Jeta jonë pa ty, s'do të ketë aspak kuptim,
ashtu sikurse nata, po të mos kishte agim!

Qëndro ketu me ne, mos na lër o bir,
se mungesa jote, për ne është e veshtirë!
Po len në shtëpi, dy prindër të mjerë,
duke pritur tërë ankth, trokitjen tënde në derë!

Dielli ç'do ditë do të lindë, por s'do të na ngrohë aspak,
se zemrat tona o bir, për ty do të jenë në merak!
Largësia dhe brenga jote, do të na roberojnë,
kur vajtimin e qyqes, në pranverë do të degjojmë!

Do të kalojnë ditët, muajt edhe vitet,
e malli për ty o bir, pa masë do të rritet!
Ti larg do të jesh, atje në të ziun mërgim,
ndërsa ne në prag te derës, do të të presim me padurim!

Mos ik pra o bir, pranoje lutjen tonë,
se një ditë do të pendohesh, por do të jetë shumë vonë!
Koha vetëm ecen e pas nuk kthehet më kurrë,
po ikën sot si fëmi e mbase kthehesh i bërë burrë!

Dhimbjen dhe lotët e tyre, dot më s'i durova,
e me zërin që më dridhej, prindërve i'u premtova!
Më besoni i'u thashë, se nuk do të qëndroj gjatë,
dhe shumë shpejt tek ju, do të kthehem prapë.

Eh, o bir më thanë; je ende shumë i ri,
ikjen të gjithë e dinë, por kthimin askush s'ë di!
Ti paç jetë të gjatë e qofsh mirë me shëndet,
dhe mos harro se në shtëpi, një babë e nënë të pret!

Zoti qoftë me ty, të ectë rruga e mbarë,
dhe ardhshë shëndoshë e mirë, në shtëpi sa më parë.
Të kesh kujdes o bir, ngado që do të shkosh,
se nuk është e lehtë, në tokë te huaj të jetosh!

Nga qielli ranë ca yje e mbi tokë u shuan,
por lotët e prindërve, aspak nuk ndaluan!
Kur mëngjesi agoi, çantën në krahë hodha,
me plot mall e dhimbje, të dy i përqafova!

I shtrëngova fort, në kraharorin tim,
dhe i'u kërkova ndjesë, për këtë gabim!
Me duart e mia, i'ua fshiva lotët nëpër faqe,
por zemrat e tyre, kurrsesi nuk gjetën paqe!

Kur pragun e derës kalova, u trondit çatia,
ikjen time po e vajtonte edhe vetë shtëpia!
Zemra fort m'u drodh e loti nga sytë më pikoi,
me shpirtë mallkova jetën qe këtë fat më dhuroi!

Retë e zeza e të dendura, nga qielli shiun e lëshuan,
pikat e të cilit, lotëve të mi i'u bashkuan!
I lagur nga shiu e lotët, për në kurbet u nisa,
e në zemër më vriste faji që prindërit braktisa!

Kështu braktisa prindërit, vendlindjen dhe shtëpinë,
drejt rrugëve të mërgimit mora arratinë!
Që bëra gabim të madh, këtë e di shumë mirë,
por më detyroi halli, nuk e bëra me dëshirë...!

JLuTeM BeJeNShaRe!

Bookmark and Share

Shkruani Dhe Ju Nje Poezi!!

Date
By
Subject

prizren

tung une jam arbi po une jetoj gjermani se 6 vjet sa babe sa nane nuk i kam pa malli me ka mar per atta po du mi pa ni her se pale nuk kthena kosov kurrr

Date
By
Subject

kujtim

QENDRO KETU ME MU MOS ME LER O SHPIRT SE MUNGESA JOTE
PER MU ESHT E VESHTIR
PO LEN NE SHTEPI NJE GRUA TE MJER DUKE PRITUR TERE NATEN TROKITJEN TENDE NE DER KJO POEZI KUSHTOHET PER GRAT QE I KAN BURRAT JASHT KOSOVES JU LUTEM JEPNI KOMENTE KUJT PIU PELQEN

Date
By
Subject

tung

kur ne shtrat bije me flejt perqafimin tend akoma e ndjej

Date
By
Subject

shehu

shum e mir poezia pom pelqen

Date
By
Subject

lina

mu shum me pelqej kjo poezi per prindrit shum e dhimshme

Date
By
Subject

xscasc

xasxc ax sd

Date
By
Subject

poezi pranvera

erdhi pranvera plote me gjallerim e femije te gezuare bredhine neper lendina duke mbledhur lule e duke keputure trendafila zogjte neper qiell te kalter duke fluturuar e femijert e gezuare duke shikuare

Date
By
Subject

gjyshja

kam nje gjyshe shume te mire si sheqer si embelsire goja e saj si mjalte eshte e urte e nuk trazon njeri

Date
By
Subject

locki-x-personja@hotmail.com

e shume te mira qenkan poeziat

Date
By
Subject

Jashari

po kta karuca nur shkrujn per skenderbeun po shkrujn per sali berishen qe aj ja ka qi nanen ne goj e per qata kan shkru ata per sali berishen bre nanen ne goj jav qifsha

<< 1 | 2 | 3 >>

Search site

WwW.ToPoJaN1.WeBnoDe.CoM Me Ne NuK JeNi VeTeM.. PuNuaR nGa BLeRo.!

Bookmark and Share

| ToPoJaNi | Blero | KuKeSi | Dashuria! | Poezi Per Gurbetin! | PoeZi Te Ndryshme! | Poezi Per Vitet Shkollore! | Xhelozia | PoeZi Per Qytetet e Shqiperis | Alfabeti i Dashuris | Akrepat e Ores | C'far Duan Femrat? | Thenie Dashurie | Poezi Kushtuar 1 Tradhtares! | Poezi Per Nenen | Muzik | Poezi per Greket | Poezi Per Deputetet | Poezi Me T'futme | Havzi Nela